Festival Öncesi Fikir Alışverişi Yapıldı


Bu sene 11. kez düzenlenecek olan Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali öncesinde Gazipaşa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü öncülüğünde toplantı yapıldı.
Festival Öncesi Fikir Alışverişi Yapıldı

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Bu sene 11. kez düzenlenecek olan Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali öncesinde Gazipaşa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü öncülüğünde toplantı yapıldı.
Tarımsal faaliyetlerin oldukça yoğun olduğu Gazipaşa’da her sene düzenli olarak yapılan Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali, pandemi kısıtlamalarından dolayı geçtiğimiz yıl yapılamamıştı. Bu yıl 21-22 Ekim tarihleri arasında yapılması planlanan fuar öncesinde, Gazipaşa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından, dün saat 14.00’te belediye kültür merkezinde; kurum müdürleri, muhtarlar, oda başkanları ve halkın katılımıyla bir istişare toplantısı yapıldı.
‘‘Sizlerin desteğiyle, güzel bir organizasyon yapmayı hedefliyoruz.’’
Gazipaşa’nın tanıtımı ve gelişimi için yapılacak bütün etkinlikleri fikir alışverişleri yaparak planlayan Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz da toplantıya katıldı. Başkan Yılmaz, festival öncesi için yapılacak olan toplantının başlangıcında salonda bulunan herkesi selamladıktan sonra,  ‘‘Bugün burada, bu yıl 11.’sini düzenleyeceğimiz Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve festivalimiz öncesinde, sizlerle fikir alışverişi yapmak için toplandık. 21 Ekim 1922’de ilçemize Ata’mızın isminin verilmesinin anısına, her sene festival düzenliyorduk. 2019 yılında Nar festivalimize Tropikal meyveleri de ekledik. Sizler de biliyorsunuz ki geçtiğimiz yıl salgın hastalığın çok yoğun olmasından dolayı, festivalimizi gerçekleştirememiştik. Bu yıl sizlerin de desteğiyle, pandemi koşullarına uygun olarak, güzel bir organizasyon yapmayı hedefliyoruz.’’ İfadesini kullandı.
‘‘Fikirleriniz bizim için çok değerli.’’
Tarım şehri olan Gazipaşa’daki tarımsal gelişimden de bahseden Başkan Yılmaz, ‘‘Tarımın çok önemli olduğu ilçemizde, gün geçtikçe tropikal ürünlerin üretimi de artıyor. Hepinizin bildiği gibi biz geçtiğimiz hafta İstanbul’da Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ne katıldık. 160 belediye ve 300 kooperatifin bulunduğu zirvede, Gazipaşa Belediyesi’nin standı çok ilgi gördü. Fuara, belediyemizin yetiştirdiği Cimbiti nohutunu, Ata tohumumuz karakılçık buğdayını, yine belediyemizin bitki üretim tesisinde üretilen tropikal ürünlerimizi ve meyve ağaçlarını götürdük. Fuara gelen vatandaşlarımıza anlatımlar yaptık, ikramlarda bulunduk. Diğer belediyelerle fikir alışverişleri yaptık. Yapımına başladığımız ve kısa sürede tamamlayacağımız Tropikal Park projemizi anlattık. Gazipaşa’ya gelip, tropikal bahçeleri görmek isteyen birçok vatandaşımız oldu. Bu durum bizi hep mutlu etti hem de tarımsal üretimin geleceği için heyecanlandırdı. Yapılan fuar ve festivaller, ürünlerimizin ve ilçemizin tanıtımı için çok etkili oluyor. Çekirdeksiz Narımızın patent tescili geçtiğimiz yıllarda alınmıştı. Cimbiti yaylası nohutumuza da tescil ve coğrafi işaret almak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Üretimin ve üreticimizin her zaman yanındayız. Sizlerin de öngörüleriyle, güzel bir organizasyon yapacağımızı düşünüyorum. Fikirleriniz bizim için çok değerli. Şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum.’’ dedi.
Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’dan sonra Gazipaşa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Selçuk Özdemir, davetlileri selamlayarak, fuarda yapılmasını planlanan yarışmalardan ve fuar içeriğinden bahsetti. Vatandaşın fikirlerinin önemli olduğunu vurgulayan Özdemir, katılımcılara söz hakkı verdi.
‘‘Fuarda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız.’’
Hemen hemen bütün katılımcıların söz aldığı toplantıda, tropikal ürün yetiştiricisi İzzet Akyol ‘‘ Gazipaşa’mızın Çekirdeksiz narı çok özel ve çok değerli. Bunun yanında son yıllarda tropikal meyvelerimiz de üretilmeye başladı. Gazipaşa’mızda çok fazla tropikal ürün yetiştiriliyor. Şu anda 20 tane bitkinin meyvesini aldık. İlk kez ilçemizde yetiştirilen black sapote (çikolata meyvesi) ‘den geçtiğimiz yıl çok güzel ürün aldık. İlçemiz mikrokilimal bir iklime sahip. Muzun yetiştiği yerde bütün tropikal bitkiler yetişebiliyor. Ben yıllardır tropikal ürünleri yetiştirdiğim için çok mutluyum. Geleceğin tarımda olduğunu düşünüyor, bunun için çaba sarf eden Sayın Başkanım Mehmet Ali Yılmaz ve bütün çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Biz bu fuarda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız.’’ İfadesini kullandı.
‘‘İlçemizin tanıtımı için elimizden ne gelirse yaparız.’’
Gazipaşa Belediyesi tarafından yapılan organizasyonlarda her zaman iş birliği yapan Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik ‘‘ Biz her zaman olduğu gibi standımızı açacağız. İlçemizin tanıtımı için elimizden ne gelirse yaparız. Böyle güzel bir festivali devam ettiren ve ilçemiz tarımı için mücadele veren değerli başkanımıza teşekkür ediyorum’’ dedi.
11. Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali, katılımcıların fikir alışverişleriyle oluşturulacak olan içerik sonrasında,21-22 Ekim tarihlerinde yapılacak. Gazipaşa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından,  festivalde stant kurmak isteyen vatandaşların 05339557207 irtibat numarasından başvuru yapmaları gerektiği bilgisi verildi.

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar


Bir Yorum Yaz